Wild Rift Şampiyon Rehberi: Yeni Başlayan Oyunculara Öneriler

Wild Rift’e yeni başlayan oyuncuların hangi şampiyonları tercih etmesi gerektiğini biliyor musunuz?
wild rift şampiyon rehberi
Yeni başlayan biri olarak Wild Rift’te hangi şampiyonları oynamanız gerektiğini biliyor musunuz?

Wild Rift şampiyon rehberi içeriğimizle daha önce League of Legends oynamayan ancak Wild Rift’i denemek isteyenlere yönelik şampiyon önerilerinde bulunacağız. Wild Rift’in çıkmasına her geçen gün daha da yaklaşıyoruz. Peki, bu heyecan verici oyunda yeni başlayan oyuncular hangi şampiyonları tercih edebilir?

Wild Rift Şampiyon Rehberi

Riot Games’in yeni ve heyecan verici oyunlarından biri olan Wild Rift, kapılarını yavaş yavaş dünyadaki oyunculara açıyor. Şu anda kapalı beta durumunda bulunan oyunu sınırlı sayıdaki bölge içerisindeki yine sınırlı sayıda oyuncu test edebiliyor. Bu bölgelere ve kapalı betaya dair daha detaylı bilgi için Wild Rift kapalı beta bölgelerine yenileri ekleniyor içeriğimize göz atabilirsiniz.

wild rift şampiyon rehberi yeni oyuncular için öneriler
Wild Rift’e yeni başlayan biriyseniz, listedeki şampiyonları denemenizde fayda var.

Bu içeriğimizde, öncesinde Wild Rift’in bilgisayar versiyonu olan League of Legends’i oynamamış ancak Wild Rift’i denemek isteyen oyuncular için şampiyon önerilerinde bulunacağız. Bu şampiyon önerileriyle oyuna adaptasyon sürecinizi hızlandırabilir, bu şampiyonların basit mekanikleri ile oyunun işleyişini daha rahat bir şekilde anlayabilirsiniz.

Üst Koridor

wild rift üst koridor
Oyunu rahat ve hızlı bir biçimde öğrenmek istiyorsanız üst koridor tam size göre.

Yeni başlayan oyuncular için Wild Rift şampiyon rehberi içeriğimize üst koridor ile başlıyoruz. Wild Rift’e yeni başlayanlar için üst koridor, oyun hakkındaki temel bilgileri almak için muhtemelen en iyi yerlerden birisi konumunda. Seviyenize göre yüksek oranla diğer yeni oyuncularla karşılaşacağınız üst koridorun pozisyonuna, gidişatına ve sistemine alışmak size oyun bilgisi anlamında olumlu geri dönüşler sağlayacaktır.

Dr. Mundo

wild rift dr. mundo
Kolay oynanışının yanı sıra oldukça güçlü ve etkili olan Dr. Mundo ile oyundaki adaptasyon sürenizi azaltabilirsiniz.

En basit League of Legends veya Wild Rift şampiyonu hangisidir diye bir anket yapılsa, muhtemelen Dr. Mundo ilk üçe girer. Zira oldukça kolay bir oynanışa sahip Dr. Mundo, yeni başlayan oyuncuların efsanesi konumunda. Sahip olduğu pasifle birlikte Wild Rift’in öldürmesi en zor şampiyonlarından biri olan Dr. Mundo, aynı zamanda elinde taşıdığı balta ile de oldukça agresif olabiliyor. Bu zehirli baltasıyla birlikte rakiplerin canını ciddi oranda yakmayı başaran Dr. Mundo ile oyuna yeni başlamanıza rağmen rakiplerinizin baş belası olabilirsiniz.

Garen

wild rift garen
Tank olarak iyi işler başaran Garen’in hasarı da oldukça yüksek.

Yetenek kullanmak için mana harcanması, oyuncuları oyun esnasında kötü hissettiren duygulardan biridir. Zira üst üste gelen yeteneklerden sonra mananın bitmesi kaçınılmazdır. Ancak başta Garen olmak üzere bazı şampiyonları oynarken mana derdi olmuyor. Üst koridor için ideal şampiyonlardan biri olan Garen, can yenilemesine katkı sağlayan pasifi ile zırh ve büyü direncini artıran bir yeteneğiyle tanklık konusunda gereken her şeye baştan sahip durumda. Sahip olduğu diğer yetenekler sayesinde koridordaki rakipleriyle kolay bir şekilde bire bir savaş da yapabilen Garen ile oyuna hızlı bir şekilde alışabilirsiniz.

Ormancı

wild rift ormancı
Oyundaki en zor rol olan ormancı rolü, yeni başlayan oyuncuları sanılandan fazla zorlayabilir.

Orman rolü, oyundaki en zor roldür. Zira bu rolü oynayan oyuncular kendi şampiyonlarını geliştirmeye çalışırken aynı zamanda diğer koridordaki takım arkadaşlarına yardım etmek zorundadırlar. Bu nedenle Wild Rift’e yeni başladıysanız, başlangıç için bu rolü tercih etmenizi pek önermiyoruz. Orman rolünde oynamaya ısrarcıysanız, en azından aşağıdaki şampiyon önerilerimizi dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

Amumu

wild rift amumu
Amumu, bireysel olarak çok etkili olmasa da takım savaşlarında oyunun gidişatını değiştirebiliyor.

Ormanın en zor ve en telaşlı rol olduğunu düşünürsek bu yolculuğa basit bir şampiyonla başlamak, rolün temel işleyişini anlamanızı kolaylaştıracaktır. Amumu, sahip olduğu hikaye nedeniyle oyundaki en üzücü şampiyondur. Ancak, sahip olduğu yetenek setiyle oldukça etkilidir ve eğer bu yetenekleri iyi kullanmayı başarırsanız takım arkadaşlarınızı mutlu edebilirsiniz. Bireysel olarak çok etkili olmasa bile alan etkili yetenekleriyle takım savaşının gidişatını değiştirebilen ve rakibin arka saflarına kolay bir şekilde ulaşabilen Amumu ile ormancı rolüne uyum sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Master Yi

wild rift master yi
Master Yi, sahip olduğu avantajları en iyi şekilde kullanan şampiyonlardan bir tanesi.

Dışarıdan bakıldığında pek öyle gözükmese de Master Yi, oyunda en yüksek hasar veren şampiyonlardan birisidir. Master Yi’nin dayanıklılığını artıran herhangi bir yeteneği olmasa bile sahip olduğu hızlı hareket imkanı ile hedef alınması oldukça zor olabiliyor. Yetenekleri temel olarak saldırı gücüne dayanan Master Yi, ona karşı yapılan hataları cezalandırmakta oldukça iyi işler çıkartabiliyor. Zira öne geçtiği andan itibaren oyunun gidişatını büyük ölçüde değiştirebilen Master Yi ile birlikte oyuna yeni başlamanıza rağmen oyunu tek başınıza taşıyabilir veya oyunun kilit oyuncusu olabilirsiniz.

Orta Koridor

wild rift orta koridor
Oyunun en kritik rolü olan orta koridorda oldukça iyi olmalısınız, aksi takdirde sıkça oyun kaybedebilirsiniz.

Yeni başlayan oyuncular için Wild Rift şampiyon rehberi içeriğimize orta koridor ile devam ediyoruz. Orta koridor, aynı üst koridorda olduğu gibi oyuncuların bire bir oynadıkları koridordur. Ancak orta koridor, çeşitli yönlerden dolayı daha kritik bir öneme sahiptir. Zira üst koridorun aksine tankların değil yetenek gücüne sahip şampiyonların savaştığı bu koridora hakim olmak, genel olarak haritaya hakim olmak demektir. Haritanın ortasında bulunması nedeniyle rakip ormancı tarafından yapılabilecek birden fazla baskın noktası barındıran orta koridorda oynarken oldukça dikkatli olmanızda fayda var. Zira orta koridorun hakimiyetini kaybetmek, eğer bu duruma çözüm bulamazsanız oyunun hakimiyetini kaybetmek demektir.

Annie

wild rift annie
Annie, yetenek setiyle ve Tibbers ile birlikte orta koridoru cehenneme çevirebiliyor.

Annie, orta koridorda oldukça etkili olan ve rakibiniz için koridor safhasını gerçek bir cehenneme dönüştürebilecek bir şampiyondur. Yetenek atışı olmayan Annie’yi kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Zira büyücü şampiyonların yetenekleri genellikle hedef alınarak kullanılır ve bu yetenek atışlarını tutturmak başlarda oldukça zordur. Annie, yetenek setiyle rakiplerinin canını oldukça yakabilir. Herhangi bir kaçma yeteneği olmamasına karşın pasifi sayesinde belirli yetenek kullanımı sonrasındaki yetenek atışında rakibi sersemletebilir. Ayrıca, sahip olduğu ayısı Tibbers ile de oldukça öldürücü olan Annie ile 6. seviyeden sonra haritada daha rahat dolaşabilirsiniz.

Lux

wild rift lux
Yetenek atışlarına sahip olmasına karşın kolay oynanışa sahip Lux ile orta koridorda rahat bir şekilde oynayabilirsiniz.

Lux, beceri atışlarına sahip olmasına karşın kullanımı kolay olan bir başka şampiyondur. Yetenek setiyle birlikte minyonları kolaylıkla temizleyebilen, geniş ve uzun alanlara kolay bir şekilde hasar verebilen ve sahip olduğu düşük bekleme süresiyle bunları sık bir şekilde gerçekleştirebilen Lux, oyunun en etkili şampiyonlarından biri. Pasifiyle birlikte yetenek kullandıktan sonra yeteneğinin isabet ettiği şampiyonlara normal vuruşu daha fazla hasar verebilen Lux; rakipleri yerlerine sabitleyen, büyük bir alana hasar verebilen ve uzun bir şerit boyunca hasar verebilen ayrı ayrı yeteneklere de sahip.

Alt Koridor

lol mobile alt koridor
Menzilli ve saldırı gücüne sahip şampiyonların tercih edildiği alt koridor, takımın hasar yükünü sırtlıyor.

Alt koridor, aynı takımdan iki kişinin yan yana mücadele ettiği tek koridordur. Toplamda dört şampiyonun kıyasıya mücadele ettiği bu koridordaki roller nişancı ve destek olarak ayrılır. Nişancılar, belirli menzile sahip ve saldırı gücüne sahip şampiyonlardır. Üst koridor ve zaman zaman ormancı ile birlikte takımın saldırı gücü ihtiyacını üstlenen nişancılar, bu saldırı gücüyle birlikte rakip takımı eritmeye uğraşır.

Ashe

lol mobile ashe
Neredeyse her yeteneği yavaşlatma içeren Ashe ile rakibinizi oyundan soğutabilirsiniz.

Ashe, sahip olduğu uzun menzilinin yanı sıra yavaşlatma yetenekleriyle de başlangıç için alt koridorda tercih edilebilecek karakterlerin başında geliyor. Sahip olduğu pasifle birlikte otomatik saldırıları rakip şampiyonları yavaşlatan Ashe, diğer yetenekleriyle de rakipleri yavaşlatma özelliğine sahip. Yetenek kitiyle rakiplerini yavaşlatabilen Ashe bunun yanı sıra harita üzerinde rakiplerinin konumunu belli edebilecek bir yeteneğe de sahip. Aynı zamanda ultisiyle birlikte rakipleri yerlerine sabitleyen Ashe, oyun genelinde takım arkadaşlarının işlerini epey kolaylaştırabiliyor.

Miss Fortune

lol mobile miss fortune
Miss Fortune, sahip olduğu ultiyle birlikte rakip takımı bir anda haritadan silebilir.

Miss Fortune, oyundaki en etkili şampiyonlardan biri. Başta karmaşık gözüken yeteneklerine rağmen aslında oldukça kolay bir oynanışa sahip olan Miss Fortune ile alt koridora rahat bir şekilde adapte olabilirsiniz. Mermi sektirebilen, saldırı hızını artırabilen ve belirli bir alanda yavaşlatma etkisi uygulayabilen Miss Fortune, mermi dalgası şeklindeki ultisiyle bir takımı kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırabilir. Eğer alt koridora damganızı en kısa sürede vurmak istiyorsanız Miss Fortune’u tercih edebilirsiniz.

Destek

wild rift destek
Asıl amaçları başta nişancısı olmak üzere diğer takım arkadaşlarını korumak olan destekler, aynı zamanda oyun yapma özelliğine de sahip.

Yeni başlayan oyuncular için Wild Rift şampiyon rehberi içeriğimizde değineceğimiz son şampiyonlar destek şampiyonları olacak. Destek şampiyonları, alt koridor şampiyonlarının yanına tercih edilen ve başta alt koridor şampiyonu olmak üzere diğer şampiyonları destekleyen şampiyonlardır. Koridor aşamasında nişancısını korumaya uğraşan destek oyuncusunun tek görevi ise korumak değildir. Destek şampiyonları, sahip olduğu yetenek setleriyle birlikte oyun yapma özelliklerine de sahiptir. Yani, koridor aşamasında veya oyunun orta ve geç kısımlarında skor alınacaksa, burada destek şampiyonuna da iş düşer.

Alistar

lol mobile alistar
Rakip oyuncuları korkutan yetenek setiyle Alistar, en etkili desteklerden biri.

Alistar, League of Legends’ın en eski şampiyonlarından biridir. Bu eski şampiyon, sahip olduğu pasif iyileştirmesi ile koridorda kalma süresini uzatabilir. Sersemletme yetenekleriyle rakibi korkutmayı başaran Alistar, oyun yapma özelliğiyle destek şampiyonlar arasında ön plana çıkmayı başarıyor. Rakiplerine toslayabilen, onları zıplatabilen ve yerlerine sabitlemeyi başarabilen Alistar, kullanıldığı zaman ona ekstra dayanıklılık sağlayan bir ultiye de sahip. Alistar’ın yetenek kombosuna alışmanız biraz zaman alsa da bu şampiyon, yeni başlayan oyuncuların oynaması gereken şampiyonlardan biri.

Soraka

lol mobile soraka
Can yenileme denilince akla gelen ilk şampiyon olan Soraka, her an takım arkadaşlarının yardımına koşabiliyor.

Oldukça kolay bir oynanışa sahip Soraka, oyunda can yenileme denince akla gelen şampiyonlar arasında ilk sırada bulunuyor. Zira normal yeteneğiyle yakınında bulunan bir takım arkadaşının canını yenileyebilen Soraka, ultisiyle birlikte takımındaki tüm şampiyonların canını yenileyebiliyor. Rakibi yavaşlatan ve onları susturabilen yeteneklere de sahip olan Soraka, sanılanın aksine takımına birçok alanda fayda sağlayabiliyor. Wild Rift’e dair gelişmeler için sitemizi takip edebilir ve YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts