Darius CT, Darius nasıl yenilir?

Üst koridorda kolaylıkla hakimiyet sağlayabilen Darius karşısında iyi bir oyun sergilemek istiyorsanız bu karakterin CT karakterleriyle oynayabilirsiniz.
Darius CT
Darius CT karakterleri sayesinde üst koridorun en güçlü şampiyonlarından biri olan Darius’a karşı rahat bir oyun geçirebilirsiniz.

Darius CT karakterleri ile üst koridorun en güçlü şampiyonlarından olan Darius karşısında rahat bir oyun geçirebilirsiniz. Hatasız bir şekilde oynandığında epey güçlü olan Darius karakterinin karşısında etkili olmak adına Darius ctsi karakterlere hakim olmanız gerekiyor. Normalin üzerinde oynayan bir Darius oyuncusuna karşı yapacağınız küçük hatalar başta sizin sonrasında tüm takımın oyununu zehir edebilir.

Darius Karakterinin Özellikleri

Oynaması epey kolay olan Darius’un rakiplerini dehşete düşüren büyük bir baltası bulunuyor. Bu karakterle birlikte tüm yeteneklerinizi rakibinizin üzerinde kullanabilirseniz büyük derecede hasar verebilir ve onları kolayca öldürebilirsiniz. Darius’a karşı oynarken de epey dikkatli oynamalısınız.

Darius
Darius karakteri genellikle üst koridorda tercih ediliyor.
 • (Pasif) Kanama: Darius’un saldırıları ve hasar veren yetenekleri, rakiplerin 5 saniye boyunca kanayarak fiziksel hasar almalarına neden olur. Kanama, 5 defaya kadar birikebilir ve bir şampiyonda 5 kanama yaptığınızda Darius’un hasarı artar. Darius oynarken 5 kanama birikmiş bir şampiyona ulti atmak genelde rakibinizin ölümüyle sonuçlanabilir.
 • (Q) Biçen Balta: Darius baltasını geniş bir çember halinde savurur. Baltanın keskin tarafının isabet ettiği rakipler, balta sapının isabet ettiği rakiplere göre daha fazla hasar alır ve Darius, baltasının keskin tarafının isabet ettiği rakip şampiyonlara ve canavarlara bağlı olarak iyileşir.
 • (W) Kemik Kıran: Darius’un bir sonraki saldırısı rakibine sert bir vuruş yapar. Rakip kanadıkça daha yavaş hareket eder. Eğer kemik kıran ile bir rakip veya minyonu katlederseniz yeteneğin mana bedeli iade edilir ve kullanım süresi yarıya iner.
 • (E) Tut Çek: Darius baltasını kullanarak verdiği fiziksel hasarın hedefin zırhının belli bir yüzdesini yok saymasını sağlar. Etkinleştirildiğinde Darius baltasının çengeliyle rakipleri kendine doğru çeker. (Kanama yükü bırakmaz)
 • (R) Noxus Giyotini: Darius bir rakip şampiyona doğru zıplar ve gerçek hasar veren ölümcül bir darbe indirir. Bu hasar, hedefte birikmiş kanama yükü sayısına bağlı olarak artar. Darius, Noxus Giyotini ile öldürücü darbe yaparsa yeteneğin bekleme süresi 20 saniyeliğine sıfırlanır bu sayede takım savaşlarında Darius’un penta atma olasılığı da artar.

Darius karşısında nasıl oynanır?

Darius’a ya da herhangi başka bir şampiyona karşı oynarken kendi karakterinizin yeteneklerini, hasar potansiyelini bilmeniz gerektiği gibi karşınızdaki şampiyonunun hasarını bilmeli ve rakibinizin oynayışını kısa sürede çözmelisiniz. Örneğin, karşınızda Darius karakteriyle oynayan birisi varsa risk almaktan kaçınmalısınız. Yapılan hataları fırsata çevirmek rakibinizin minyon kaybetmesine sebep olabilir ve böylelikle hem exp olarak hem de altın olarak öne geçebilirsiniz. Sürekli olarak rakibinize minyon vermemeniz sizin daha hızlı gelişmenizi ve daha fazla eşyaya sahip olmanızı sağlar.

Darius
Darius, League of Legends’ın hikayesinde Noxus’un eli olarak geçiyor.
 • Darius yavaşlatması, can yenilemesi ve rakiplerini kolayca yakalayabildiğinden sizin üzerinizde hakimiyet kurabilir. Darius gibi yakın menzilde etkili olan karakterlerin karşısında genellikle uzaktan atışlar yapabilen bir şampiyon alıp mesafenizi koruyarak olabildiğince minyon keserek güçlenebilirsiniz.
 • Darius karşısında oynuyorken mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ağır yara açan bir eşya alınmalı. Eğer almak istediğiniz eşyanın parasını topladıysanız vakit kaybetmeden üssünüze geri dönüp eşyayı alıp gücünüzü arttırmalısınız.
 • Darius minyon toplama konusunda epey iyi bir karakter. W yeteneğiyle birlikte herhangi bir oyuncuyu veya minyonu katlettiğinizde bu yeteneğin mana bedeli iade edilir ve kullanım süresi yarıya iner. Bu özelliği sayesinde gelen minyon dalgasını kolaylıkla öldürebilir. Darius’un minyon toplamasına karşı çıkabilirseniz oyunun ilerleyen dakikalarında üst koridorun kaderini belirleyebilirsiniz.

Darius Karşısında İyi Olan CT Şampiyonları

 • Pantheon: Darius’un yeteneklerini özel kalkanıyla birlikte engelleyebileceği gibi 5. yük seviyesiyle birlikte “Q” yeteneği kullanılırsa büyük hasar verilebilir. Aynı zamanda Pantheon’un karşısındaki rakibini sersemletebildiğinden dolayı minyonları kaçırmasına sebep olabilir.
 • Vayne: Darius’a yaklaşmak ne kadar riskli olsa da Vayne “E” yeteneğiyle birlikte bu sorunun önüne geçebiliyor. Vayne, uzaktan özellik kullanabildiğinden dolayı Darius size yaklaşana kadar bir hayli yüksek hasarlar verebilirsiniz. Aynı zamanda rakibi ittirebilme yeteneği sayesinde geri düşmüş bir Darius’u daha da oyundan düşürebilirsiniz.
 • Yasuo: Yasuo, hızlı hareket etmesi ve duvarı sayesinde Darius’un yeteneklerini kolaylıkla engelleyebiliyor. Darius, tüm yeteneklerini kaçırdığı an hortumunuzla birlikte rakibinizi havaya zıplatabilir ve böylece belki hasar dahi almadan düşmanları öldürebilirsiniz.
 • Teemo: Teemo üst koridorda hakimiyeti kolaylıkla sağlayabiliyor. Ultisiyle birlikte her yere gizli mantar yerleştirebilen Teemo, rakiplerine zor anlar yaşatabiliyor. Teemo, oyunun ilerleyen aşamasında yetenek gücünü arttırdığında, mantarlarına basan rakiplerinin canını epey bir sıkabilir

Darius Karşısında Kötü Olan CT Şampiyonları

 • Poppy: Darius’a karşı daha yavaş olan karakterler genellikle kaybediyor. Darius karşısında oynanan ve en az kazanma sonuçlarına sahip olan Poppy’de her ne kadar iyi oynuyor olsanız da sizinle aynı düzeyde oynayabilen bir Darius karşısında tek başınıza koridoru kazanma şansınız bir hayli zor olacak.
 • Tahm Kench: Tahm Kench’in hareket hızı epey düşük olduğundan dolayı Darius’un üzerinize doğru koşmaya başladığı an sizlere kolaylıkla yetişebilir. Darius özellikle ilk eşya olarak çizme çıkarsa sizi kolaylıkla yakalayıp koridoru size dar edebilir.
 • Warwick: Bir ormancı olarak iyi bir seçim olsa da Darius karşısında Warwick almak büyük bir hata. “Q” yeteneğinizle birlikte can toplamanıza rağmen bu hasar Darius karşısında etkisiz kalıyor. Warwick bazı zamanlarda oldukça işe yarasa da Darius’u öldürebilmek için rakibin çok büyük bir hata yapması veya takımınızın ormancısı size yardım etmesi gerekli.
 • Ryze: Ryze’ın yeteneklerini tutturmanız gerektiğinden dolayı Darius karşısında etkisiz kalabilirsiniz. Bunun en büyük sebebi Darius’un hareket hızı. Ryze düşük bir zırha sahip olduğundan dolayı gireceği savaşlarda Darius’un yeteneklerinden fazlasıyla zarar görerek çıkabilir.

Darius ct item olarak ise mutlaka ağır yara itemleri almanız gerekiyor. Morellonomikon, Çivili Zırh ya da Celladın Çağrısı ile Darius’un can çekmesini engelleyebilir ve bu şekilde kolayca öldürebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts