Steam disk yazma hatası nasıl çözülür?

Steam disk yazma hatası nedir, neyden kaynaklanır ve nasıl çözülür?
Steam Disk Yazma Hatası Dota 2
Steam disk yazma hatası Dota 2 gibi daha birçok farklı oyunlarda da oyuncuların canını sıkıyor.

Steam disk yazma hatası son zamanlarda oldukça sık karşılaşılan bir durum. Bu hata genellikle Windows 10 işletim sistemine kurulu olan Steam oyunlarında görülse de diğer Windows sürümlerinde de karşılaşılabilir. Aynı zamanda Steam’de daha güzel bir arka plana sahip olmak istiyorsanız Steam Arka Plan Değiştirme içeriğimize bakabilirsiniz.

Steam disk yazma hatası nedir, nasıl çözülür?

Steam disk yazma hatası, bir oyuna güncelleme ya da yeni kurulum yapma sırasında Steam oyun verilerini indiremediğinde ve bilgisayarınızdaki depolama sürücüsüne kaydedemediğinde ortaya çıkar. Bu hatayla karşılaşmanızın birçok farklı sebebi olabilir.

Steam disk yazma
Steam disk yazma hatası nedir?

Bazen anti-virüs programlarınızın Steam programının kurduğu oyunları zararlı yazılım, virüs gibi kötü amaçlı dosya olarak algılayabilir çünkü indirme işlemi bittikten sonra diğer uygulamalarda olduğu gibi herhangi bir kurulum aşamasından geçmek yerine oyun kendiliğinden arka planda kuruluyor ve oynanmaya hazır bir hale geliyor. Bu işlem trojenlerle benzer olduğundan dolayı anti-virüs programları indirme işlemini yarıda kesebilir.

Steam disk yazma hatası nasıl çözülür?

İlk yöntem olarak en pratik yöntemi vereceğiz: Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Her ne kadar basit bir iş olarak görünse ve muhtemelen daha önce denemiş olsanız bile düşündüğünüzden daha etkili olabilir. Diskin yazma hızını sıfıra indirmek ve bundan sonra bilgisayarı yeniden başlatıp diski yeniden çalıştırmak sorununuzu çözebilir.

Sürücüden yazma korumasını kaldırın. Yazma koruması, bilgisayarın bir klasöre veya sürücünün tamamına dosya eklemesini veya değiştirmesini engeller. Sorunun kaynağının bu olduğuna inanıyorsanız, Steam oyunlarınızın hangi sürücüde depolandığını doğrulayın ve ardından bu sürücüden yazma korumasını kaldırın. Bunun için Steam klasörünün konumunu bulmanız gerekir. Genellikle “Yerel Disk (C ya da D) > Program Dosyaları x86 > Steam” yolunu izleyerek bulabilirsiniz. Doğru yolu izleyerek Steam klasörüne ulaştıktan sonra bu klasöre sağ tıklayın ve özellikler butonuna basın.

Steam disk yazma hatası
Steam Disk Yazma Hatası

Steam klasörünün genel ayarlarını yapabileceğiniz menü karşınıza gelecek. Bu menüde Genel yazan menünün altında Salt Okunur butonu olacak. Eğer buradaki tiki kaldırırsanız Steam dosyaları üzerinde karşılaştığınız Steam Disk yazma hatası çözülmüş olacak. Eğer sorununuz hâlâ devam ederse diğer yöntemleri denemeniz lazım.

Steam Disk Yazma Hatası Dota 2

Steam disk yazma hatası Dota 2 oyununda da sıkça karşılaşılan bir hata. Oyuna getirilen güncellemelerle birlikte oyuncular güncelleme esnasında Steam disk kullanımı 0 Bytes oluyor ve oyun güncellenmiyor.

Var olan oyunlardaki güncellemelerde karşılaşılan Steam disk yazma hatasını çözmek için daha farklı yöntemler uygulamalısınız. Dota 2’yi güncellerken bu tür hatalarla karşılaşıyorsanız aşağıda bulunan yöntemleri uygulamalısınız. Aynı zamanda bu yöntemleri yeni oyun indirirken karşınıza çıkan hatayı çözmek için de kullanabilirsiniz.

Steam disk yazma hatası Dota 2 oyununda nasıl çözülür?

Bozuk Dota 2 dosyalarını silmek de sorununuzu çözmenizde yardımcı olabilir. Steam bir oyunu indirirken bir şeyler ters gittiğinde, Steam diski yazma hatasına neden olan bozuk bir dosya oluşturabilir. Bu sorunu çözmek için Steam’in dosya konumuna klasörüne gidin ve sırasıyla “steamapps > common” dizinini açın. Oynamaya çalıştığınız oyunla aynı ada sahip 0 KB boyutunda bir dosya görürseniz, dosyayı silin.

Steam disk yazma hatası
Steam Disk Yazma Hatası Çözüm Yolları

Bu işlemden sonra Steam programını tamamen kapatın (görev yöneticisinde Steam diye aratıp arka planda kalan artık programları da kapatın.) ve sorun çıkaran oyunu baştan indirmeyi ya da yeniden başlatmayı deneyin.

Steam Disk Yazma Hatası Witcher 3

Steam disk yazma hatası Witcher 3 gibi daha birçok farklı oyunda da oyuncuların canını sıkmaya devam ediyor. Aynı zamanda Witcher 3’te bir Steam oyunu olmasından dolayı bu hatayı çözmek için Dota 2 başlığı altındaki çözüm yöntemini de uygulayabilirsiniz.

Steam disk yazma hatası Witcher 3 oyununda nasıl çözülür?

Disk hatasını düzeltmek için Steam İndirme Önbelleğini Temizleme yöntemini de deneyebilirsiniz. Hatanın bir başka yolu olan Steam indirme önbelleğini temizleme işlemi oyuncuların bir hayli kafasını karıştırsa da bu yöntem görüldüğü kadar da zor değil. Bu işlem, Steam istemcisini yerel olarak önbelleğe alınmış yapılandırma verilerini temizlemeye ve Steam sunucusundan yeniden almaya zorlar.

Steam indirme önbelleğini temizlemek için ilk olarak Steam’i açın ve Ayarlara girin. Sonrasında ise İndirilenlere tıklayın ve “İndirme Önbelleğini Temizle” seçeneğini seçin. Bundan sonra, Steam’i yeniden açmayı deneyin ve çalışıp çalışmadığını görün.

steam disk hatası
Steam disk hatası nasıl çözülür?

Steam Yönetici olarak çalıştırma da bir çözüm yöntemi olabilir. Yönetici olarak çalıştırmadığınız bazı programlarda ve belirli uygulamalarda sorun çıkabilir. Bir programı yönetici olarak çalıştırmak, ona ekstra izinler sağlar ve birkaç sorunu çözebilir.

  • Steam klasörünüze gidin ve Steam.exe’ye sağ tıklayın, “Özellikler” tuşuna tıklayın
  • “Uyumluluk” sekmesini seçin.
  • Ayrıcalık Düzeyi altında, “Bu programı yönetici olarak çalıştır” seçeneğini işaretleyin.
  • “Uygula > Tamam” ı tıklayın.

Bu aşamalardan sonra sorununuz çözülmüş olacaktır. Eğer çözülmez ise Steam Destek Ekibi ile iletişime geçip sorununuzu anlatın. En kısa sürede size dönüş yapıp problemi gidereceklerdir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts