Twitch Yayıncısı Olmak: Gerekli Ekipmanlar ve Tüm Bilgiler

twitch yayıncısı olmak
Twitch yayıncısı nasıl olunur sorusuna birçok kategoride cevap verdik.

“Twitch yayıncısı nasıl olunur?” sorusu son günlerde sıkça karşımıza çıkmakta. Twitch yayıncısı olmak günümüzde artık bir meslek haline geldi. Birçok insanın bu işten hayatını kazandığı yayıncılık, sanılan aksine oldukça meşakatli bir iş. Bu yazımızda yayıncılık için gereken her şeyi A’dan Z’ye anlatacağız. Gün geçtikçe yazımızı güncelleyecek yeni ve güncel bilgilerle karşınızda olacağız. Hemen aşağıda yer alan tablodan merak ettiğiniz bölüme gidebilirsiniz. Öncelikle belirtelim yayıncı olmak için görsellik çok önemli. own3d üzerinden görsel öğelere göz atabilirsiniz.

Twitch Yayıncısı Olmak

Yayıncı olmanın temel prensiplerinden bazıları izleyici ile doğru bir şekilde iletişime geçmek ve kaliteli içerik üretmektir. Yayın boyunca yüksek bir enerjiye sahip olmalı, izleyiciyi sıkmamalı ve hedefe odaklı olarak içerik üretmelisiniz. Yayına gelen yeni kişileri kanalda tutmalı ve kendinizi sevdirmelisiniz. İzleyicilerinize hakaret etmemeli, kötü söz kullanmaktan da kaçınmalısınız. Unutmayın ki izleyicileriniz olmadan hiç bir şekilde gelişemezsiniz.

Twitch yayıncısı nasıl olunur?
Twitch kategoriler

Twitch’te hangi kategoriler popüler?

Twitch ekosistemi gün geçtikçe büyümekte. Her gün artan rakamlar sayesinde kategorilerde de oldukça büyük farklar gözlemlenebiliyor. Eğer yayıncı olmaya karar verdiyseniz kendinize bir kategori belirlemeli ve o kategori üzerinde yol kat etmelisiniz. Bu kategorilerden bazıları şunlar:

Just Chatting

Just Chatting kategorisi genel olarak izleyici ile yayıncı arasında anlık ilişkiye dayanır. Sohbet, muhabbet vb. eylemler izleyicilerin katılımıyla devam eder.

FPS

Bu kategoride genel olarak Counter Strike: Global Offansive, Call of Duty vb. FPS oyunlarının yayını yapılır. Yayıncı kendi yeteneklerini ön planda tutarak izleyicisini etkiler.

MOBA

Bu kategoride League of LegendsDota 2 gibi MOBA oyunlarının yayını yapılır. Aynı FPS kategorisinde olduğu gibi yayıncı kendi yeteneklerini ön planda tutarak izleyicisini etkiler.

Battle Royale

PUBGFortniteCall of Duty WarzoneEscape From Tarkov gibi oyunlar örnek olabilir. Son günlerin en popüler oyun kategorisidir.

Twitch'de Battle Royale kategorisi oldukça popüler.
Twitch’de Battle Royale kategorisi oldukça popüler.

Gerekli Ekipmanlar

Eğer kendinizi manevi olarak hazır hissediyorsanız sıra bilgisayarınız ve ekipmanlarınızın yeterliliğinde. Eğer izleyicilerinize kaliteli bir yayın sunmak istiyorsanız başlangıçta mikrofon ve kameranız ortalamanın üstünde olmalıdır. Kötü bir mikrofon ve kamera ile yayın yapmaya başlarsanız izleyicilerinizin gözünde kötü bir yer edinebilirsiniz.

İşlemci ve Ekran Kartı

  • Bilgisayar seçiminiz ise yayın yapacağınız kategoriye göre değişiklik gösterebilir. Örneğin Just Chatting kategorisinde yayın yapmaya başlayacaksanız ekran kartına ağırlık vermeniz mantıksız olur.
  • Minimum olarak Intel Core I5 veya AMD Ryzen 5 işlemciye ve ortalamanın üzerinde çevre birimlerine sahip olmanız gerekiyor.
  • Fakat ben full fokus oyun oynayacağım, izleyicilerime yeteneklerimi göstereceğim diyorsanız iyi bir işlemcinin yanında en az Nvidia GeForce GTX2060 veya AMD Radeon RX580 gibi bir ekran kartına da sahip olmanız gerekiyor.
Twitch yayıncısı nasıl olunur?
Kaliteli bir yayın için kaliteli bir internete ihtiyacınız var.

İnternet Hızı Nasıl Olmalı?

İnternetiniz yayıncılığa başlamanız için gereken en önemli konu. Çünkü anlık olarak vereceğiniz görüntüyü yüzlerce kişiye aynı anda sunmanız gerekiyor. Bunun için de gerçekten iyi bir upload hızına sahip olmanız gerekmekte.

Gereken Upload Hızı

  • Eğer Just Chatting kategorisinde yayın yapacaksanız minimum 1.5Mbps upload hızı sizin için yeterli olacaktır.
  • Fakat herhangi bir online oyun kategorisinde yayın yapmayı planlıyorsanız minimum 3Mbps upload hızına sahip olmanız gerekiyor. Aksi taktirde oynadığınız oyundaki ping değeriniz yükselebilir veya yayına verdiğiniz kalitede bozulmalar hatta donmalar yaşanabilir. Bundan dolayı yayın yapmanın yolu iyi bir internetten geçiyor.

Overlay

Bir Twitch yayıncısı için görsellik şüphesiz ki donanımdan sonra ilk aklımıza gelen özellik. Kameranızın bir görsel çerçevesi, oyundan oyuna değişen çizgileriniz insanların hakkında daha fazla kalmanıza olanak tanıyacak. Bu bağlamda Mobidictum olarak own3d’ı öneriyoruz. Yayıncı olmak isteyenlere overlay ve ses desteği sunan own3d, bu anlamda sektörün öncü isimlerinden biri. Hemen aşağı birkaç overlay videosu ekledik. Dilerseniz own3d.tv  adresinden tüm ürünleri görebilirsiniz.

Bu yazımızda akıllardaki “Twitch yayıncısı nasıl olunur?” sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Unutmayın ki burada yazdıklarımız sadece işin teknik tarafı, bundan dolayı bir bilene danışmanızda her zaman fayda var. Bu şekilde içeriklerin devamı için Mobidictum’u takipte kalmayı unutmayın!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler