Twitch yayıncısının evini canlı yayında polis bastı!

Twitch üzerinden yayın yapan Tfue’nin evini canlı yayın sırasında polisler bastı.
tfue

Twitch yayıncısı Tfue canlı yayın sırasında polis baskınıyla hayatının şokunu yaşadı. Tecrübeli yayıncı telefonuyla ilgilenirken bir anda arkadan sesler gelmeye başladı. Tfue’nin olayı hemen farketmesi ve hızlı reaksiyon göstermesi belki de olası bir faciayı engelledi.

FBI open the door!

Tfue canlı yayında Minecraft oynadıktan sonra bir süre ara vermişti ve bu sırada telefonuyla ilgileniyordu. Bu sırada kendi halinde takılan ve garip sesler çıkaran yayıncı, bir anda arka plandan gelen polis sesleriyle şaşkına döndü. Canlı yayına yansıyan anlarda polisin “Ellerini havaya kaldır ve dışarı çık” sözleri duyuldu. Bunun üzerine masasından kalkan Tfue’nin kapıya doğru gittiği ve “Ellerim havada, bayım” dediği duyuldu.

Videoda geçen konuşmalar şu şekilde:

  • Polis – X Polis departmanı! Ellerin havada dışarıya çık!
  • Tfue – Ne?! Buradayım.
  • Polis – (Başı anlaşılmıyor) Ellerin havada dışarıya çık! (Sonrasında anlaşılmayan konuşmalar)
  • Tfue – Ellerim havada zaten.

Tfue tepki bile veremedi!

Yaşanan bu diyalogların ardından polis ekiplerinin hızlı bir şekilde içeriye girdikleri ve bazı eşyaların da yere düştüğü duyuluyor. Ayrıca evi kontrol eden polislerin evin temiz olduğunu birbirlerine raporladıkları da duyuluyor.

Yaşanan onca olayın ardından hayatının şokunu yaşayan yayıncı, uzun bir süre yaşanan olay hakkında bir yorum dahi yapamadı. Şaşkınlığı bir süre daha devam eden Tfue, sonra hiçbir şey olmamış gibi Minecraft oynamaya devam etti.

Twitch polis baskınları ile çok gündeme geldi

Bu yaşanan olay bir ilk değildi ve görünen o ki, bu bir son da olmayacak. Twitch’te daha önce birçok yayıncı canlı yayınları sırasında polis baskınlarına uğradı. Bu olay aslında izleyicilerin ihbarıyla yaşanıyor. Bazı izleyiciler “komiklik” olsun diye adresini bildikleri yayıncıların evini farklı nedenlerle ihbar ederek polise bildiriyor. Özellikle Amerika’da bu tarz ihbarlar sonrası swat ekipleri hızlı bir şekilde olay yerine gidiyor ve eve baskın yapıyor.

pokimane- twitch polis baskini
Twitch polis baskınları (Twitch swatted) birçok ünlü yayıncının başına gelmişti.

Tfue olayı her ne kadar ucuz atlatmış olsa da, bu durumu yaşayan bazı yayıncıların sonu hiç de iyi olmamıştı. Bazı yayıncılar polisin sert müdahelesine dahi katlanmak zorunda kalmıştı. Yine de bu tarz olaylar yaşandıktan hemen sonra olayı anlayan polisler yayıncıları serbest bırakıyor.

Swatted olarak bilinen bu olayların özellikle Twitch’te çok artmasından sonra Amerika yalan ihbar yapanlara ciddi yaptırımlar getirdi. Tfue’nin başına gelen olay sonrasında bunun bir çözüm olmadığı da görülmüş oldu.

Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler