Minecraft Örs Yapımı

Minecraft’ta örs sayesinde eşya onarımı, ekstra özellik kazandırma ve farklı birçok konularda eşyalar üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.
minecraft örs yapımı
Minecraft Örs Yapımı (2020)

Minecraft örs yapımı oldukça önemli bir konu olsa da çoğu oyuncu tarafından tarifi ve kullanma yerleri bilinmemekte. Minecraft’ta örs sayesinde eşya onarımı, ekstra özellik kazandırma ve farklı birçok konularda eşyalar üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

Minecraft Örs Yapımı

Minecraft’ta örs yardımı ile eşyalarınız çok daha iyi hale getirebilirsiniz. Oyuncuların çoğu örsü genellikle tek oyunculu modda kullanmak yerine rakiplerine karşı daha güçlü olmak adına çok oyunculu modda kullanıyor. Örs yardımıyla kırılmaya yakın eşyalarınızı tamir edebilir ve hatta örs yardımı ile büyü yapma imkanınızda bulunuyor. Bu büyüleri ise eşyalarınızın üstünde kullanarak rakiplerinize karşı daha güçlü hale gelebilirsiniz.

  • Demir bloğu x 3
  • Demir külçesi x 4

Bu kadar fazla demir elde etmek için 4 tane demir bloğu (her biri 9 demir külçesi içeriyor) ve 3 tane de demirin külçe halinin elinizde olması gerekiyor. Yani 39 tane demir külçesine sahip olmadan bir örs yapamazsınız. Minecraft’ta örs yapmak için çalışma masası üzerinde üst sıraya üç blok demir, orta sıraya bir demir külçe ve alt sıraya de üç demir külçesi koyun.

minecraft örs yapımı
Minecraft Örs Yapımı

Minecraft’ta örsünüzdeki nesneleri onarmak için malzemeler ve  tecrübe puanı gereklidir. Nesneleri tamir ederken, aynı malzemeler veya ticari eşyalarla birlikte kırılmış ürünleri kullanmak isteyeceksinizdir. Örneğin, bir demir kazmayı tamir ediyor olsaydınız, tamir malzemesi olarak demiri kullanırsınız.

Örs kullanmanın avantajlarından biri, kırılan ya da hasar gören nesneleri eski haline getirmek için bir ürünü feda ediyorsanız, tüm büyüler feda edilen tecrübe puanına göre değişkenlik gösterecektir. Bu olay, bir sihir masası kullanarak her zaman oluşturamayacağınız büyü kombinasyonları üretebilir. Daha büyük büyülerini aktarıyorsanız, bu ekstra fiyat verebilir ve örsün 39 nesne düzeltme kapasitesi ile sınırlı olduğunu ve bunun üzerine onarımları reddedebileceğini belirtmek bedeldir.

Minecraft örs yapımı
Minecraft örs ile silah tamiri yapabilirsiniz.

Özellikle eşya dayanıklılığınız düşük seviyedeyse, eşyanızı tamir etmeniz gerekebilir. Bir öğeyi onarmak için, hasarlı öğenizi sol yuvaya koyun ve kullanmak istediğiniz malzemeyi sağ yuvaya yerleştirin. Öğenizi onarmak için yeterli XP’ye sahip olduğunuzdan emin olun. Örs kullanarak bir öğeyi onarmak için iki seçenek vardır. Öncelikle, Elmaslar, Demir Külçeler, Altın Külçeler, Netherite Külçeler, vb. Gibi malzemelerden yaptıkları malzemeleri kullanarak, Örneğin, Elmas Kılıcı Elmas kullanarak onarabilirsiniz.

Minecraft Örs Yapımı ve Kullanımı (İkinci Yöntem)

İkinci yöntem, aynı türe sahip başka bir öğe kullanmaktır. Örneğin, bir Elmas Kılıcı başka bir Elmas Kılıç kullanarak tamir edebilirsiniz. Ancak bu yöntemi önermiyorum, savurganlıktır. Bir parçayı onarmak için ne tür malzeme / parça gerektiğini öğrenmek için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz. Minecraft örsünü kullanarak nesneleri yeniden adlandırmak birkaç kaynak tüketmeye mal olacak. Bazı sandıklar ve araçlar yeniden adlandırılabilir ve konumlandıklarında GUI’lerinin başlığını gösterebilir. Nesneleri yeniden adlandırmak için en büyük boyut 35 karakterdir ve sonraki nesneler yeniden adlandırıldığında belirli sonuçlar verir.

Minecraft örs nasıl yapılır
Minecraft’ta örs nasıl yapılır?
  • Mob’lar: Başlık etiketlerini yeniden adlandırmak onları Minecraft moblarında kullanmanıza izin verir
  • Silahlar: Başka bir katılımcıyı öldüren yeniden adlandırılmış silahlar, başlığın ölmekte olan mesajın içine bakmasını tetikler.
  • Spawn yumurtası: Bir yumurtlama yumurtasını yeniden adlandırmak, o başlığa sahip bir hayvan / yaratık oluşturur.

Ahşap ve Taş kazma aletlerini yaptıktan sonra, Minecraft’ta Elmas görevinize başlamadan önce Demir’e yükseltmek isteyeceksinizdir. Doğal yöntemler ile elmas bulma şansınız oldukça düşüktür ve demir kazmanız olmadan elmas cevherini kazıp elde etmek mümkün değil.

Minecraft’ta demir nasıl bulunur?

Demir’i bulmak için yüzeyden kazın ve sonunda toprağı aşıp katman kayasına ulaşana kadar merdiven ya da sarmal şekilde aşağıya inin. Dümdüz aşağı inmenizi tavsiye etmiyoruz çünkü hem yanlardaki madenleri kaçırma ihtimalinizde artış olur hem de yukarı çıkmak merdiven yaparak inmeye göre bir tık zorlaşır.

Minecraft demir nasıl bulunur
Minecraft demir cevheri nasıl bulunur?

Yeterince derine indiğinizde, dikey değil yatay olarak madenciliğe başlayın. (Bu madenden kolayca çıkabilmek için meşaleler, merdivenler ve tabelalar kullandığınızdan emin olun.) Sonunda biraz Demir Cevheri bulmalısınız. Ancak bir Taş Kazma veya daha iyisi ile kazarsanız demir verir. Ahşap kazma ile kazmak size demir vermez. Üstelik cevherin de boşa gitmesine neden olacaktır. Doğal olarak oluşan bazı mağaraları bularak ve bunları keşfederek kendinize biraz maden toplamanız da işleri oldukça kolaylaştırır. Sadece bol miktarda meşale getirdiğinizden emin olun ve bastığınız yere dikkat edin.

Maden çıkarıldıktan sonra demirin, demir külçelere dönüştürülmesi için bir fırına konması ve fırında pişirilip silah, zırh ve diğer demir içeren materyalleri elde etme için hazır hale getirilmesi gerekir. fırında buna bir yakacak temin ederseniz (Tahta bir alet, odun, tahta, kömür ya da odun kömürü gibi) demir külçelerle zırh ve alet yapabilirsiniz. Altın ve elmas madenciliği yapmak için de bir demir kazma ya da daha iyisi gereklidir.

Minecraft kömür nasıl bulunur
Minecraft kömür cevheri nasıl bulunur?

Minecraft’taki öğeleri büyülemek için önce bir Büyü Masası oluşturmanız gerekir. Bir tane yapmak için iki elmas, dört obsidiyen bloğu ve bir kitap bulmanız gerekecek. Hatta örs kullanarak büyü masasını kullanmadan da eşyalarınıza büyüler basabilirsiniz. Örsün en dikkat çekici özelliği ise bir veya birden fazla büyüyü eşyalarınızın üstünde birleştirebilirsiniz.

Malzemeleri bulmak için yardıma ihtiyacınız varsa, elmaslar genellikle çok yeraltında bulunur ve onları çıkarmak için demir bir kazmaya (veya daha iyisine) ihtiyacınız olacak. Obsidiyenin bir elmas kazma ile çıkarılması gerekiyor. Obsidyeni elde etmek için ise su ve lavın buluştuğu bölgelere gitmeniz gerekiyor. Bu bölgelere gitmek istemiyorsanız iki kova yardımıyla da obsidyen elde edebilirsiniz. Bir kovaya lavı diğer kovaya ise suyu alarak ortada birleştirebilirsiniz.

Minecraft Örs ile Büyü Basma

Minecraft örs ile büyü yapma yöntemiyle birlikte en çok kullandığınız aletlere yeni büyüler ekleyerek daha güçlü hale çevirebilmeniz mümkün. Oyuncuların en çok büyü işlediği alet olan kazmalara hangi büyülerin işlenebileceğini öğrenmek için “Minecraft Pocket Edition En İyi Kazma Büyüleri” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Minecraft Elitra Tamir
Örs ile birlikte eşyalarınıza büyü basabilirsiniz.

Elinizde bir büyü ve alet varsa ve bunları örs üzerinde birleştirmek istiyorsanız Minecraft örs yapımı ile birlikte evinizin bir bölümüne örs koymanız gerekecek. Ardından örsün içerisine girerek ilk boşluğa büyü eklemek istediğiniz aleti ikinci boşluğa da büyüyü eklemeniz gerekecek. Aynı zamanda örs üzerinde aynı tür iki aleti birleştirerek yeni bir alet elde edebilirsiniz. Hem eşya tamirlerinde hem de büyülerin seviyelerini yükseltmek için örs kullanabilirsiniz.

Minecraft Örste Renkli Yazma

Minecraft örste renkli yazma için yeni bir moda ihtiyacınız olacak. Minecraft’ın orijinal sürümünde örs üzerinde renkli isme sahip bir eşya elde etmeniz oldukça zor. Örste renkli yazmak genellikle çevrim içi sunucularda oldukça kullanılıyor. ReName eklentisiyle birlikte örs üzerinde renkli yazabilirsiniz.

Minecraft Örste Renkli Yazma
Örste renkli yazma için bazı modlar kullanmalısınız.

Oyunda birçok mod ve eklenti bulunduğundan dolayı kullandığınız modun nasıl çalıştığını bilmeniz gerekiyor. Genellikle “&” işaretiyle birlikte çalışan bu eklentilerin kullanımı oldukça basit. Aynı zamanda çevrim içi bir sunucuda oynuyorsanız size yardım edecek komutlar yer alıyordur.

Minecraft örs çok pahalı sorunu nasıl çözülür?

Minecraft örs çok pahalı sorunu çözümü bulunmuyor. Oyunda bulunan ve bir alet üzerinde toplanabilen bütün büyülere sahip bir eşyanız varsa tamir etmeniz oldukça zorlaşacağından dolayı bu tür hatalarla karşılaşabilirsiniz. Genellikle bu sorun iki büyüye sahip eşyanın birleştirilmeye çalışılırken karşılaşılıyor.

Minecraft Örs Çok Pahalı Sorunu
Eşyalarınızı tamir ettikçe gereken tecrübe puanı da artacak.

Büyüye sahip olmayan bir eşya dahi örs üzerinde tamir edile edile bir zaman sonra çok pahalı olabiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek için yeni bir alet yapmalı veya tamir etmek istediğiniz ancak çok pahalı hatasını aldığınız bir eşyaya tamir büyüsü işlemek gerekiyor. Tamir büyüsüyle de tecrübe puanı kazandıkça otomatik olarak örse ihtiyacınız olmadan eşyalarınızın dayanıklılığı artacak.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts