VALORANT Rank Sistemi (2021)

VALORANT rank sistemi üzerine tüm detayları aktardık.
VALORANT Rank Sistemi
VALORANT Rank Sistemi

Riot Games’in 2 Haziran 2020 tarihinde piyasaya sürdüğü taktiksel FPS oyunu VALORANT’ın popülaritesi her geçen ay artmaya devam ediyor. Bunun nedenlerinden biri de oyunun oyuncuları daha iyi olmaya teşvik eden rekabetçi sistemi. Rankınızı ve rekabetçi sıralamanızı yükseltmek için sürekli oyunu oynamanız ve kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Arkadaşlarımızla özel oyunlar oynamayı veya derecesiz maçlara girip kafa dağıtmayı sevsek de Rekabete Dayalı oyun modundaki mücadeleler bu maçlarda yaşanmıyor. Çevrimiçi birçok oyunda olduğu gibi VALORANT’ta da rütbemizi yükseltmemiz, rank kasmamız, için takım oyunu şart. Takım oyununu oynarken bireysel yeteneğimiz her ne kadar yüksek olsa da stratejiler çok daha fazla önem arz ediyor. Doğru stratejiyle birçok oyunu kazanabiliyorsunuz. Bu yazımızda VALORANT rank sisteminin nasıl işlediğini size anlattık.

Aşağıdaki tablodan ilgilendiğiniz konuya gidebilirsiniz.

VALORANT Rank Sıralaması

VALORANT rütbeleri, Demirden başlayıp Radyant ile biten toplam 8 seviyeden oluşuyor. Ölümsüzlük ve Radyant dışında kalan rütbeler kendi içinde üç basamağa ayrılarak sıralanıyor. Sırasıyla bir, iki, üç olarak adlandırılıyor. VALORANT ranklarında bu basamaklarla beraber toplam 20 rank bulunuyor ve onlar:

 • Demir 1
 • Demir 2
 • Demir 3
 • Bronz 1
 • Bronz 2
 • Bronz 3
 • Gümüş 1
 • Gümüş 2
 • Gümüş 3
 • Altın 1
 • Altın 2
 • Altın 3
 • Platin 1
 • Platin 2
 • Platin 3
 • Elmas 1
 • Elmas 2
 • Elmas 3
 • Ölümsüzlük
 • Radyant
valorant rank sistemi
Oyunda yer alan ranklar

Yapılan bazı araştırmalara göre VALORANT oyuncularının %30’undan fazlası Altın kademelerinde bulunuyor. %20’si Platinde, %25’i Gümüşte ve geriye kalan oyuncular da Demir, Bronz, Elmas, Immortal ve Radyant kademelerinde bulunuyorlar. Örneğin oyunun neredeyse %2’lik kısmı Immortal kademesinde yer alıyor.

Radyant olabilmek için oyuncuların kendi bölgelerindeki en iyi ilk 500 oyuncu arasına girmeleri gerekiyor. Bu 500 oyuncuyu hem oyun içinden hem de VALORANT’ın resmi sıralama listesinden görebiliyorsunuz.

valorant rank sistemi
5 Temmuz tarihinde resmi sitede yer alan sıralama

VALORANT Rank Sistemi Nasıl Çalışıyor?

VALORANT yeni rank sistemine göre kademe sisteminde her galibiyet puan kazandırırken her mağlubiyet puan düşürüyor. Bu rank sistemine dahil olabilmek için her şeyden önce 10 derecesiz maç oynamanız gerekiyor ve bu 10 maçta aşağı yukarı VALORANT mmrınız yani eşleştirme aralığınız belli oluyor. VALORANT rank sisteminde kademe puanı (KP) denilen bir terim yer alıyor. Galibiyetlerde 10-50 arası KP kazanılırken elmas ve üstünde bu aralık 5-50 olarak değişiyor. Mağlubiyetlerde ise 0-30 arası KP kaybederken elmas ve üstünde bu aralık 0-50 oluyor. Beraberlik durumlarında ise en fazla 20 KP kazanabiliyorsunuz. Kademe düşmek oyunda biraz farklı işliyor. Kademe puanınız 0 olduğu zaman eğer oynadığınız maçı kaybederseniz kademe düşüyorsunuz. Fakat kademe düşseniz bile kademe puanınız 80’in altında düşmüyor, yani tek galibiyetle bile tekrar eski kademenize çıkabilme şansınız var. Ayrıca terfi ettiğinizde 10 kademe puanı terfi bonusu kazanıyorsunuz.

VALORANT rank sisteminin diğer rank sistemlerinden en önemli farkı bireysel performansları da hesaplamaya dahil ediyor olması. Maçı kazanmanın ya da kaybetmenin yanı sıra alınan skorlar ve asistler de bir hayli önemli durumda. Tabi ki bu durum sadece Elmas’a kadar geçerli oluyor. Elmas ve sonrasında bireysel performanslar kazanılan veya kaybedilen kademe puanını etkilemiyor.

Peki bu rank sisteminin bizlere faydaları neler? Öncelikle eğer iyi bir oyuncuysanız düşük rankları iyi performans sergilediğiniz taktirde çok daha hızlı atlayabileceksiniz. Kendi kademesinde oynayan normal bir oyuncuysanız smurf hesaplarla karşılaşma olasılığınız bir hayli düşmüş olacak. Eğer yüksek eloda oynayan bir oyuncuysanız elo boost yaptırmış birisinin maçınıza denk gelme olasılığı da çok düşük olacak.

VALORANT Hangi Ranklar Birlikte Girebilir?

VALORANT’ta da diğer çevrimiçi oyunlarda olduğu gibi bazı ranklar birbiriyle girebilirken bazıları giremiyor. Bunun nedeni de tabi ki herkesin oyun zevkini gözetmek ve herkesi aşağı yukarı kendi seviyesinde oyuncularla eşleştirmek. VALORANT’ta aşağıdaki ranklar beraber oyuna girebiliyor:

 • Demir 1 – Gümüş 3 arası
 • Gümüş 1 – Altın 3 arası
 • Altın 1 – Platin 3 arası
 • Platin sonrası için 3 rank seviyesi şartı ekleniyor. Yani Elmas 1’dek kişi en düşük Platin 1 ile girebilirken, en yüksek Immortal 1 ile oyuna girebiliyor.

VALORANT Rank Nereden Bakılır?

Oyuna girdiğiniz zaman üstte yer alan bölümlerden kariyer bölümüne tıkladığınızda rankınızı ve kademe puanınızı görebiliyorsunuz. Tabi ki bu kendi rankımıza bakmak için kullandığımız sayfa. Eğer bölgenizdeki ilk 500 sıralamasını görmek istiyorsanız VALORANT’ın resmi sıralama listesinden veya oyun içinde yer alan sıralama listesi sekmesinden görebiliyorsunuz.

valorant rank sistemi
Kariyer bölümü

VALORANT’ta Nasıl Rank Kasılır?

Her rekabetçi oyunda olduğu gibi VALORANT’ta da, her ne kadar Demir ile Elmas arasında bireysel performanslarınızla ön plana çıkıp hızlı rank kasabilseniz de, hızlı rank kasmak için yapılması gereken belli başlı şeyler var. Demir ile Elmas arasında bireysel performanslar ön plana çıkabileceği için hızlı ve çarpıcı galibiyetlerle bu aşamaları daha hızlı atlayabilirsiniz. Tabi olay nihayetinde kişisel yeteneğinize ve ortaya koyduğunuz performansa bağlı olacak. Yine de aşağıda vereceğimiz taktikler VALORANT rank kasarken işinize yarayacaktır.

En iyi oynadığın ajanı seç

Şimdilik VALORANT’ta 16 ajan bulunuyor. Bu ajanların her biri farklı yeteneklere ve rollere sahip. Bu 16 ajanda aynı anda çok iyi olmaya çalışmak yerine birinde çok iyi olup onunla takımına daha çok katkı sağlamaya çalışabilirsin. Tabi ki bu ajanı belirlerken yeteneklerini göz önünde bulundurup kendine karşı dürüst olman lazım. Eğer ilk kanı alabilecek kadar aiminiz iyi değilse takımınıza yararlı olmanın çok daha farklı yolları var. Aimi daha iyi olan bir takım arkadaşınız için Breach’le veya Skye ile flaş atarak çok güzel bir çatışma avantajı sağlayabilirsiniz, takım arkadaşınız ilk kanı aldığında ölmemesi için Sage oynayarak ona can verebilirsiniz. Brimstone, Omen, Viper gibi duman özelliği bulunan ajanlarla takımınızın beyni olup nereden ve nasıl oynanması gerektiğine karar verebilirsiniz. Savunma yapılan durumlarda muhteşem bir Killjoy düzeneğiyle alanı rakiplerinizden koruyabilirsiniz. Kısacası VALORANT’ta yararlı olmak aslında çok kolay. Sadece pozitif bir oyuncu olup oyununuza odaklanmanız ve kendinize karşı dürüst olmanız gerekiyor.

Metaya ayak uydurmaya çalış

Birçok çevrimiçi oyunda olduğu gibi VALORANT’ta da bir meta gelen güncellemelerle beraber zaman içinde oluşuyor. Bu metayı değiştirmek için Riot Games her ne kadar dengeleme güncellemeleri yayınlasa da bu güncellemelerde de illa ki öne çıkan birkaç ajan yer alıyor. Son güncellemelerden sonra KAY/O, Skye, Sova ve Viper oyunun metasında yer edinmiş gibi duruyor.

VALORANT'ın Yeni Ajan KAY/O
VALORANT’ın Yeni Ajan KAY/O

Oyun ayarlarını optimize et

Oyun ayarlarınızı bilgisayarınızdan maksimum verimi alabilecek şekilde optimize etmelisiniz. Yüksek FPS ve düşük gecikme her zaman sizi bir adım öne çıkartır. Bunun yanında crosshair ve oyun içi hassasiyet ayarınızı da kendinize göre en iyi olan şekilde ayarlamalısınız. Eğer kendinize göre en iyi olan crosshair ve hassasiyet ayarını bulamıyorsanız profesyonel oyuncularınkine göz atarak onlardan örnek alabilir ve onların ayarlarını kendinize göre değiştirebilirsiniz.

Takımla beraber oynamayı öğren

VALORANT taktiksel bir 5’e 5 oynanan FPS oyunu. Oyunun türünden de anlaşılacağı üzere oyunda takımınızla beraber oynayacağınız stratejik oyunlar birçok maçta size fazlasıyla avantaj sağlayacak. Takımınızla oyun içinde iletişim halinde olmalı ve onlarla birlikte oynayamaya çalışmalısın. Birlikte oynamak sadece aynı yere yürümek değil, onlarla sağlıklı bir iletişimde olup onlara güvenmen gerektiğini de kapsıyor. Maçta geriye bile düşseniz takımına moral vermelisin. Tabi ki oyunda toksik oyunculara denk gelebilirsiniz, bu gibi durumlarda da onları raporlamayı unutmayın.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts