VALORANT Rehberi: Entry Frag nasıl alınır?

Alanı ele geçirmenin en iyi yollarını öğrenin!
VALORANT Rehber
Nasıl Entry Frag alınır?

Riot Games’in taktiksel FPS oyunu VALORANT’ta en önemli işlerden biri takım olmak ve rolleri anlamak. Bu yazımızda entry frag nasıl alınır sizlere onu anlatmaya çalıştık.

VALORANT gibi rekabetçi ve takım oyununa dayalı oyunlarda her takımın oyundaki rolleri iyi anlaması galibiyete ulaşan yolda önemli bir adım. VALORANT’taki Düellocu rolü de oyunun genelde İlk Kan’ı alacak olan rolü, bir diğer deyişle entry frag’i alması gereken oyuncu, bir başka değişle de takımın saldırısını şekillendirecek kişi.

Bir FPS oyunda entry rolünde oynamak fazlasıyla özveri istiyor. Çünkü genelde entry oyuncuları takımlarının saldırılarını herhangi bir info olmadan üstlenmek durumunda kalıyorlar, bir nevi takımları için etten duvar oluyorlar aslında. Bu yüzden pek tecrübeli olmayan entry oyuncuları kötü oyunlar ortaya koyabilir ve düşük K/D oranıyla maçı tamamlayabilir.

Dezavantajlarını bir kenara bırakacak olursak, entry rolü tüm takımlar için anahtar bir roldür. Düşmanların çıkabileceği açıları kontrol etmek, düşmanların yerini gözleyip haber vermek, takımınızın yeteneklerini hangi noktalara kullanacağını anlatmaya çalışmak vs.

Aim geliştirmek için kullanılan ücretsiz programlardan birisi olan Aim Lab’in YouTube kanalında Andbox takımının oyun içi lideri Daniel “vice” Kim entry rolünü anlatmaya çalışmış.

Doğru ajanları seçmelisiniz

Entry rolünü VALORANT’ta genelde Düelloculara bırakmak gerekiyor. Mesela Raze, Jett vs. bir sürü Düellocu var oyunda. Çünkü bu ajanların hızlıca mesafe kapatmak ve alanın içine doğru hızlıca gidebilmek için yetenekleri var. Bir Düellocu alana girdiğinde, geriye pek de fazla kullanabileceği yeteneği kalmaz çünkü alana gelirken onları harcaması gerekir. Fakat takımının geriye kalanının yeteneklerinin duruyor olması lazım ve bu yeteneklerle aldıkları infoları birleştirip alanın kontrolünü almaları gerekiyor.

Her bir Düellocu kendine özgü yetenekleriyle seçkin bir entry seçeneği sunuyor. Bu seçeneklerin her zaman avantajı ve dezavantajı da beraberinde geliyor. Hangi haritada oynadığınız, nereden alana girmeye çalıştığınız gibi birçok etmen bu avantaj ve dezavantajların oluşmasında rol oynuyor.

Metaya uygun Düellocular seçilmeli

VALORANT Rehberi
Entry için en iyi ajan Jett

Düellocuların entry rolü için uygun olduğunu söylemiştik. Peki hangileri acaba alana girerken takımları için daha fazla boşluk yaratabilir, hangileri ortalığı karıştırıp karşı takımın dikkatini kendi üzerine çekerken takımının alanın kontrolünü almasını daha rahat sağlar? Sıra bu soruyu cevaplamakta.

1) Jett

Jett oyunun en hızlı hareket edebilen ajanı. Rüzgar Gibi yeteneği sayesinde bir anda atılabiliyor. Hafifle yeteneğiyle kendine yüksek noktalarda yer alıp tüm alanı kontrol ederken Duman Bulutu sayesinde de alanı birbirine katabiliyor. Tüm bunlar takım arkadaşlarınızın alana girebilmesi için önemli bir boşluk yaratır. Bu yüzden Jett ilk sırada yer alıyor.

2) Raze

Aynı Jett gibi, Raze de Patlayıcı Çanta’sını kullanarak mesafe azaltabiliyor. Bazı köşeleri Renk Tesirli Bombası sayesinde daha güvenli bir şekilde kontrol edebilirken Bombot’uyla da düşmanların dikkatini dağıtabiliyor. Patlayıcı Çanta, Jett’in Rüzgar Gibi yeteneği kadar kullanışlı olmasa da patlama zamanı düzgün ayarlanırsa bir anda çok farklı bir pozisyona hızlı bir şekilde geçebiliyorsunuz.

3) Phoenix

Phoenix entry için en düz ajanlardan birisi. Falso isimli flaşıyla ve Yakar Top yeteneğiyle hızlıca alana girip açıları kontrol edebiliyor. Ayrıca bir diğer yeteneği olan Ateşten Duvar sayesinde rakiplerin açısını kapatarak da takımına boşluk yaratıyor. Ultimate yeteneği oyundaki en iyi entry yeteneği olabilir. Bastıktan sonra skor alamasanız bile bedava info almış alıyorsunuz.

4) Yoru

Yoru’nun Phoenix’e benzerliği fazla fakat daha hızlı oynanan oyun planlarında Yoru biraz daha tercih edilebilir oluyor. Fake At yeteneği sayesinde savunan tarafa yanlış info verip kafalarını karıştırırken flaşıyla açıları kontrol edebiliyor. Ultimate yeteneği sayesinde de yine rakiplerden bedava info alabiliyorsunuz.

5) Reyna

Reyna bu listede en aşağı sırada çünkü flaşı çok kolay bir şekilde etkisiz hale getirilebiliyor ve skor almadığı sürece hareketini arttırabilecek bir yeteneğe sahip değil. Takımdaki ilk entry oyuncusu olmak yerine eğer iki taneye ihtiyacınız varsa ikincisi Reyna olabilir.

Basit stratejiler ve araçlar

Oyunu gözlemlemek

Bir entry oyuncusu olarak ilk birkaç el belki de düşmanlarınız olağan noktalardan farklı noktalarda durarak sizi şaşırtmış olabilir. Fakat birkaç el sonra bu noktaları da artık öğrenmiş oluyorsunuz ve bir sonraki seferde o noktalara da bakmaya başlıyorsunuz. Tabi ki eğer düşmanlarınızı yeterince iyi gözlemlediyseniz. Eğer hangi açıları kontrol etmeniz gerektiğini öğrenirseniz, rakiplerinizi kafalarını çıkarır çıkartmaz avlayabilirsiniz.

Oyun hissi ve bilgisi

Aim almak FPS oyunların büyük bir bölümünü oluştursa da rakibinizin ne yaptığını anlayamaz ve ona göre pozisyon alamazsanız aim sizleri bazen kurtarmayabilir. Rakibin nerelerde sizi beklediğini düşünmeniz lazım, takım arkadaşlarınızın hangi yeteneklerle size destek olabileceği aklınızın bir köşesinde olmalı, çabuk karar alıp onu uygulamalısınız ve takımınıza gereken boşluğu yaratmalısınız.

İsabet

Attığınız atışı isabet ettirmeniz önemli. Hızlı olmak burada ikinci seçenek. Hızlı olursanız fakat atışınızı isabet ettiremezseniz ölürsünüz. İsabetiniz kuvvetlendiği zaman olay hızınızı geliştirmeye gelecek. Entry oyuncularının genelde alana adım attıktan sonra birkaç saliselik bir süre içinde aim alıp ateş etmesi gerekiyor. Bu yüzden hem isabetiniz iyi olmalı, hem de hızınız iyi olmalı.

Sonuç olarak, entry rolü VALORANT’taki en agresif ve oynaması en çok özveriyi isteyen rollerden birisi. Mekanikleri hızlı ve isabetli kullanmalısınız, kararlarınızı çabuk almalı ve bu yönde ilerlemelisiniz. Nerede hız yeteneklerinizi, nerede smoke yeteneklerinizi nerede teleport, nerede boost kullanmanız gerektiğini iyi düşünmelisiniz. Ve bunların ardından takımınız alana girerken onlara gerekli alanı oluşturmuş olacaksınız.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts