WhatsApp sözleşmesi nedir, nasıl iptal edilir?

Son dönemlerde bir hayli gündemde olan WhatsApp sözleşmesi nedir, maddeleri nelerdir ve nasıl iptal edilir?
WhatsApp gizlilik sözleşmesi
WhatsApp gizlilik sözleşmesi

WhatsApp sözleşmesi değiştiğinden sonra son zamanlarda kullanıcılardan bir hayli tepki aldı ve büyük bir kullanıcı kitlesini kaybetti.

WhatsApp sözleşmesi olayı ne?

WhatsApp alternatifi uygulamalara geçen kullanıcılardan sonra Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, geçtiğimiz günlerde sadece üç güç içerisinde 25 milyon kullanıcının Telegram’a geçiş yaptığını bildirdi.

WhatsApp sözleşmesi nedir
WhatsApp sözleşmesi nedir?

WhatsApp’ın kişisel verilere yönelik yapılan güncellemesine tepkiler hızlı bir şekilde büyüyor. Dünyada milyonlarca kullanıcıya sahip olan WhatsApp, kısa süre içerisinde kişisel verilerin paylaşımına olanak tanıyan sözleşmesini duyurdu. Peki gerçekten WhatsApp sözleşmesi nedir, WhatsApp sözleşmesinin maddeleri nelerdir ve gerçekten geri adım atıldı mı?

Whatsapp sözleşmesi nedir, maddeleri nelerdir?

8 Şubat itibarıyla geçerli olacak olan bu WhatsApp sözleşmesi için sözleşmeyi kabul edenler hesaplarına kaldığı yerden devam edebilecekken kabul etmeyenlerin uygulamadan yararlanamayacağı söylendi. Bu olaylardan sonra kullanıcılar tarafından büyük bir darbe alan WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini iptal edip geri adım attı tarzında iddialar da sosyal medya hesaplarında yer aldı.

WhatsApp Sözleşmesi Maddeleri

 • Altyapının ve dağıtım sistemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak.
 • Hizmetlerimizin veya onların hizmetlerinin nasıl kullanıldığını anlamak.
 • Facebook Şirketi Ürünleri genelinde emniyeti, güvenliği ve bütünlüğü artırmak; örneğin sistemleri güvence altına almak ve spam, tehditler, kötüye kullanım veya ihlal faaliyetleriyle mücadele etmek.
 • Onların hizmetlerini ve sizin bunları kullanma deneyiminizi iyileştirmek, örneğin sizin için önerilerde bulunmak (ör. arkadaşlar, grup bağlantıları veya ilginç içeriklerle ilgili öneriler),özellikleri ve içeriği kişiselleştirmek, satın alımları ve işlemleri tamamlamanıza yardımcı olmak ve Facebook Şirketi Ürünleri genelinde ilgili teklifler ve reklamlar göstermek.
 • WhatsApp deneyimlerinizi diğer Facebook Şirketi Ürünleri ile birleştirmenizi sağlayan entegrasyonlar sağlamak. Örneğin, WhatsApp’ta satın aldıklarınız için ödeme yapmak üzere Facebook Pay hesabınızı bağlamanıza imkan vermek veya WhatsApp hesabınızı bağlayarak arkadaşlarınızla Portal gibi diğer Facebook Şirketi Ürünleri üzerinden sohbet etmenize olanak sağlamak.
 • Facebook’un azalan kullanım oranı ve popüleritesini, WhatsApp başta olmak üzere diğer grup şirketlerin kullanıcılarından sağladığı verileri pazarlayarak aşmaya çalışan sosyal medya devi, bu durumu şu şekilde açıkladı: “Hizmetlerimizi kullandıkça ve Hizmetlerimiz üzerinden iletişim kurdukça bilgilerinizi paylaşırsınız. Biz de Hizmetlerimizi yürütmek, sunmak, iyileştirmek, anlamak, özelleştirmek, desteklemek ve pazarlamak amacıyla bilgilerinizi paylaşırız. Hizmetlerimiz ya da Facebook Şirketlerinin hizmetleri hakkında size pazarlama amaçlı içerikler gönderebiliriz.”

WhatsApp sözleşmesi nasıl iptal edilir?

WhatsApp sözleşmesini yanlışlıkla kabul eden milyonlarca kullanıcı, verdikleri onayı kaldırmak istiyor. Peki, WhatsApp sözleşmesi iptal edilebilir mi?

WhatsApp sözleşmesi nasıl iptal edilir
WhatsApp sözleşmesi nasıl iptal edilir?

WhatsApp sözleşmesini iptal etmek için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 • WhatsApp’tan “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Ayarlar kısmından “Hesap” seçeneğine tıklayın.
 • Hesap kısmından “Hesabımı sil” kısmına tıklayarak numaranızı girip WhatsApp hesabınızı yeniden yüklemeniz gerekiyor.
 • Uygulamayı yeniden yükledikten birkaç gün içerisinde WhatsApp sözleşmesi karşınıza çıkıyor. Sözleşmeyi hemen kabul etmek yerine 8 Şubat’a kadar ertele diyerek ertelemeniz de mümkün.

Bu şekilde yaparak WhatsApp sözleşmesini birkaç gün erteleyebilirsiniz ancak hesabınızı sildiğinizde gönderilen ve gelen tüm fotoğraflar, mesajlar ve verileriniz de silinir.

WhatsApp Alternatifi Uygulamalar

WhatsApp’ın yeni gündeme getirdiği gizlilik sözleşmesini kabul etmeyip silmeyi tercih edecekseniz ya da çoktan sildiyseniz aşağıdaki WhatsApp benzeri uygulamara geçiş yapabilirsiniz:

WhatsApp benzeri uygulamalar
WhatsApp sözleşmesini kabul etmeyip WhatsApp’ı silmeyi tercih edenlerdenseniz alternatif uygulamalara geçiş yapabilirsiniz.
 • Telegram
 • BiP
 • Signal
 • Imessage
 • Viber
 • Dedi

Zuckerbeg daha önce bu konuda yargılanmıştı

WhatsApp’ın sahibi bildiğiniz üzere Facebook ve Facebook’un da sahibi Mark Zuckerberg. Zuckerberg, geçtiğimiz yıllarda özel hayatın gizliliği hakkında yargılanmış ve senatör ile arasında şu şekilde bir diyalog geçmişti:

 • Senatör: Sayın Zuckerberg, dün gece kaldığınız otelin adını bizimle paylaşmak ister misiniz?
 • Zuckerbeg: Hayır.
 • Senatör: Bu hafta eğer birisine mesaj gönderdiyseniz bize mesajları gösterir misiniz?
 • Zuckerberg: Efendim, bunu yapmayı muhtemelen seçmezdim.
 • Senatör: Sanırım bütün mesele bundan ibaret. Gizlilik hakkınızdır.

Böyle bir olaydan sonra WhatsApp’ın kişisel bilgileri Facebook ile paylaşmasını kabul edecek olan sözleşmesinin gündeme gelmesinin fazlasıyla ironik olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal medya kanallarında bu olayın videosuna sıklıkla yer veriliyor ve de insanlar diğer mesajlaşma uygulamalarına geçiş yapıyorlar. Peki bu olaylardan sonra WhatsApp geri adım attı mı diye düşünenler için söylemeliyiz ki henüz bu konuda şirketin yapmış olduğu resmi bir açıklama bulunmuyor ancak hızlı bir şekilde kullanıcı kaybedilmeye devam edilmesi halinde mutlaka bir açıklama yapacaklarını düşünüyoruz. Hemen aşağıdaki videodan bu anın görüntülerini de izleyebilirsiniz.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts